Pożyczki pozabankowe
Szybkie pożyczki wychodzą z ciemnych uliczek, trend widoczny od dość dawna. Rynek szybkich pożyczek (czy jak kto woli pożyczek pozabankowych) rozwija się bardzo dynamicznie także w internecie. Jeszcze kilkanaście miesięcy temu określenie szybka pożyczka było kojażone z niejasnymi zasadami ich udzielania, wysokimi odsetkami i w konsekwencji kłopotami.
Szybkie pożyczki kiedyś, a dzisiaj
Na szczęście popularyzacja pożyczek dla osób, które potrzebują szybkiego dostępu do kapitału otworzyła także drogę dla uczciwych firm, a ustawa antylichwiarska w dużym stopniu ograniczyła możliwości działania firm, które bazowały na niewiedzy i naiwności ludzi chcących taką pożyczkę otrzymać.
Szybka pożyczka w internecie
Obecnie biznes udzielania szybkich pożyczek jest dostępny w zasadzie dla wszystkich i bez wychodzenia z domu. Wniosek o szybką pożyczkę możemy złożyć siedząc w naszym domowym fotelu. Dostępność pożyczek w internecie jest imponująca i w zasadzie z miesiąca na miesiąc nowe firmy oferują swoje usługi.
Pożyczki dla zadłużonych
Szybka pożyczka to także możliwość pozyskania środków dla osób, które mają swoją historię w BIK, dla osób które mają już zadłużenie i dostępność innych regularnych produktów jest mocno ograniczona, lub po prostu nie mają możliwości otrzymania takiej pożyczki w ogóle.
Co daje ustawa antylichwiarska
Ostatnie zmiany w prawie wprowadziły kilka istotnych czynników, które w swojej wymowie mają zabezpieczyć osoby, które chcą skorzystać z szybkich pożyczek. Zgodnie z zapisami ustawy całkowity koszt pożyczki nie może przekroczyć limitu: 25 proc. kwoty pożyczki plus 30 proc. kwoty pożyczki w skali roku, daje to (odliczając odsetki, które dzisiaj nie mogą przekroczyć 10 procent rocznie) około 280 zł prowizji, przy założeniu, że pożyczamy 1 tys. zł. na okres jednego miesiąca.
Co się zmienia ustawa antylichwiarska
Ustawa określa limit kosztów pożyczki (niezależnie od tego czy mamy na myśli szybkie pożyczki czy inne), który będzie liczony od kwoty pierwszej udzielonej pożyczki, ale będzie także obejmował wszystkie inne pożyczki udzielone w ciągu ostatnich 120 dni. Co prawda nie jest napisane wprost, że nie można spłacać poprzedniej pożyczki nową (rolowanie) ale taki zapis sprawia, że firmom pożyczkowym rolowanie pożyczek klientów nie będzie się opłacać.
Nowe przepisy wprowadzają także limit opłaty za czynności windykacyjne. Dotychczas opłaty za windykację nie są niczym ograniczone, szybkie pożyczki mogą być obarczone dodatkowymi opłatami, na które nie zwracamy uwagi podczas podpisywania umowy. Z chwilą wejścia ustawy w życie bank, SKOK czy firma pożyczkowa za przesłanie do klienta ponaglenia w formie SMS, wysłania ponaglenia listowego czy w innej formie nie będzie mógł pobrać więcej niż wynosi sześciokrotność stopy lombardowej NBP. Dzisiaj to wartość ta jest ustalona na poziomie 15 proc. w skali roku.
Bardzo dobrze powiedziane!